Lovassportok -> Lovastusa (Military)
Általános leírás
A harmadik olimpiai szakág a lovastusa (más néven military vagy háromnapos verseny), melynek programja tartalmazza a díjlovaglást és a díjugratást is, kiegészülve egy egyedi feladattal: a hosszú, természetes akadályokkal tűzdelt terepversennyel. A tereppálya hossza körülbelül 1350-7400 méter, a verseny nehézségi fokától függően.
A robosztus, sövényeket, farönköket és egyéb építményeket magukba foglaló terepakadályok nem verhetőek, ezért hibázás esetén a ló akár fel is bukhat az akadályon. A veszély csökkentése érdekében a terepakadályok egyre korszerűbbek és biztonságosabbak, és a nehéz versenyekre való minősülési feltételek is igen szigorúak.
Lebonyolítás és értékelés
A verseny három részből áll, melyet különböző, egymás utáni napokon rendeznek. A lovasnak mindhárom részt ugyanazzal a lóval kell teljesítenie. Az első napon díjlovaglóprogramot kell lovagolni (értékelést lásd a díjlovaglásnál). Az itt elért eredményt hibapontokká alakítják: a legeredményesebb díjlovaglóprogramért jár a legkevesebb hibapont. A második napon következik a terepverseny, mely általában két szakaszból áll (A szakasz – kisügető szakasz, illetve D szakasz – terepakadály-pálya, már néven cross). 2002 előtt a bajnokságokon négyszakaszos versenyeket rendeztek, ami az A és D szakaszok mellett a B szakaszt (steeple-chase, már néven akadálypálya), valamint a C szakaszt (nagyügető szakasz) is tartalmazza.
A szakaszok feladatit (iram, akadályok száma, stb.) a lovastusa-szabályzat tartalmazza.
A terepversenyen ellenszegülésért, lóról való esésért és időtúllépésért hibapont jár, amennyiben az az akadályok ugratásával van összefüggésben. A ló és lovas akadálynál való bukását, illetve a teljes pályán a négyszeri ellenszegülést kizárással büntetik.
A harmadik versenynapon rendezik a díjugratást, melynek elbírálását a díjugratás leírásánál tárgyaltuk.
A lovastusa győztese a három versenynap összesített legjobbja, aki a legkevesebb hibapontot gyűjtötte.

A jó militaryló és lovasa
A militaryló rendkívüli vágtázó- és ugróképességgel, gyorsasággal és szívósággal rendelkezik. A nehéz feladatok leküzdéséhez kitűnő hozzáállás szükséges, ami elsősorban a bátorságban, az ugrani akarásban és a lovas irányában tanúsított feltétlen engedelmességben nyilvánul meg. Ezen tulajdonságok mellett a militarylónak eleget kell tennie a díjugratás és a díjlovaglás fő kitételeinek is.
A jó militarylovas rendelkezik a két előbbi szakág lovasának minden tulajdonságával, emellett rendkívüli fizikai erőnléttel bír.
Mivel a lovastusában való eredményes szereplés sokoldalú kiképzést igényel, számos szakértő ezt a szakágat tartja a lovassportok királyának.

Forrás: Erdélyi Magdolna: Lovak
|